Wrocławskie mikrofirmy są smart!

Czy wiesz, że aż 16% wrocławskich mikroprzedsiębiorstw działa w branży nazwanej ogólnie jako profesjonalna, naukowa i techniczna? Co dokładnie kryje się pod tą nazwą i dlaczego wrocławskie mikroprzedsiębiorstwa są smart? Odpowiedź na to pytanie poznajemy dzięki akcji Bez mikro nie ma makro, prowadzonej przez Wrocławski Park Technologiczny.

Ogólnie nazwana działalność profesjonalna, naukowa i techniczna to szeroka branża, w której działają firmy, zajmujące się obszarami wymagającymi specjalistycznej wiedzy. Można wśród nich znaleźć firmy prawnicze, księgowe, rachunkowe i doradcze, zajmujące się np. doradztwem w zakresie zarządzania czy podatków. To w tej grupie działają przedsiębiorstwa architektoniczne, inżynieryjne, reklamowe, badawczo-rozwojowe, a także te zajmujące się badaniami i analizami technicznymi, naukowymi oraz badaniem opinii publicznej. Warto też dodać, że zaliczają się do niej przedsiębiorcy tacy jak tłumacze i fotografowie, a nawet przychodnie weterynaryjne, dbające o nasze zwierzaki!

Wrocławskie mikrofirmy są smart!

Ponad 20 tysięcy wrocławskich przedsiębiorstw zajmujących się obszarami wymagającymi specjalistycznej wiedzy działa w skali mikro! Oznacza to, że są najmniejszymi przedsiębiorstwami, zatrudniającymi do 10 osób, które jednak mają największy wpływ na gospodarkę i rozwój naszego kraju, regionu i miasta. Przypomnijmy, że stanowią one aż 97% wszystkich firm działających w naszym mieście, zatrudniają ponad 33% wszystkich pracujących wrocławian i wrocławianek i wnoszą ok. 600 milionów złotych do budżetu Wrocławia!

Specjalistyczne mikrofirmy to aż 98% wszystkich tego typu firm działających we Wrocławiu. Bez wątpienia wpływa na to fakt, że Wrocław to miasto startupów. Według raportu „The Polish Tech Scene. 5 Years” wydanego pod koniec 2019 roku przez Startup Poland największe zagęszczenie startupów technologicznych przypada właśnie na Wrocław i Dolny Śląsk! Jeden startup przypada tu na 4,5 tys. mieszkańców. Dzięki temu ten prestiżowy raport określa Wrocław jako Polską Dolinę Krzemową. Na rozwój smart biznesu we Wrocławiu ma też wpływ to, że stolica Dolnego Śląska to prężnie działający ośrodek akademicki. We Wrocławiu, na 25 uczelniach wyższych kształci się ponad 110 tysięcy studentów! Odnoszą oni krajowe i międzynarodowe sukcesy, z których wszyscy możemy być dumni. Część z nich, wykorzystując w pełni czas studiów, swoje pasje przekształca w prężnie działające na rynku firmy. Większość z nich swoją biznesową drogę nie tylko zaczynała od skali mikro, ale też kontynuuje ją, odnosząc światowe sukcesy. Przykłady takich sukcesów można poznać słuchając podcastów „Od studenckiego notesu do dużego biznesu” zrealizowanych przez WPT.

Wspieraj mikro!

Tematy, jakimi zajmują się specjalistyczne mikrofirmy sprawiają, że śmiało można stwierdzić, że każdy z nas korzystał lub zna mikroprzedsiębiorstwa świadczące specjalistyczne usługi lub dostarczające produkty, których stworzenie wymagało dużego know-how. Warto je wspierać, szczególnie dziś, gdy pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na niemal wszystkich obszarach życia. Nagłe zmiany były dużą rewolucją dla mikroprzedsiębiorców, dlatego warto zwracać uwagę na to, jakie firmy wybieramy do współpracy i w ten sposób pomagać lokalnym mikrofirmom!

Projekt Bez mikro nie ma makro

O tym, jak można to wspirać mikorfirmy opowiada Wrocławski Park Technologiczny w ramach kampanii Bez mikro nie ma makro. Skupia ona wokół siebie wrocławskie organizacje i instytucje związane ze wspieraniem mikroprzedsiębiorczości. Już dziś ambasadorami projektu są: Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.