Bądź dumny

z wrocławskich mikrofirm

Aż 97% wrocławskich firm to mikroprzedsiębiorstwa! Są one siłą napędzającą rozwój nie tylko lokalnej, ale też krajowej i europejskiej gospodarki. Często nie zdajemy sobie sprawy z roli, jaką one odgrywają, nie znamy ich osiągnięć i sukcesów. 

Mikro, czyli kto?

Mikroprzedsiębiorstwa, czyli najmniejsze, zatrudniające do 10 osób i mające najniższe w sektorze MŚP obroty i dochody, napędzają rozwój polskiej i europejskiej gospodarki. Dowody? Aż 96% wszystkich polskich firm to mikroprzedsiębiorstwa[1]. Pracuje w nich ponad 4 miliony Polaków. Generują one również co trzecią złotówkę polskiego PKB (30,2% PKB)[2]!

Mikro siłą Wrocławia

We wrocławskich mikrofirmach, które stanowią 97% przedsiębiorstw działających w naszym mieście, pracuje aż 33% wrocławian i wrocławianek zatrudnionych we wszystkich działających we Wrocławiu firmach. Wrocławskie mikrofirmy działają w różnych branżach, choć pod kątem ich liczby wyróżniają się obszary takie jak: handel i naprawa pojazdów (16% wszystkich mikrofirm), branże związane z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (np. działalność księgowa, doradcza, prawna, architektoniczna, inżynieryjna, badawczo-rozwojowa, a nawet weterynaryjna, w ramach której działa 16% wrocławskich mikroprzedsiębiorstw) oraz budownictwo i branże związane z informacją i komunikacją (stanowiące po 10% wrocławskich mikrofirm)[3].

W ramach projektu Bez mikro nie ma makro Wrocławski Park Technologiczny będzie promował wiedzę na temat mikroprzedsiębiorczości. Odbędzie się również konkurs #bezmikroniemamakro, w ramach którego WPT chce zachęcić mieszkańców Wrocławia do pokazania mikroprzedsiębiorstw, które lubią, znają i chcą wspierać. Będzie on początkiem budowy bazy mikrofirm, które tworzą Wrocław. WPT stworzyło również stronę internetową www.bezmikroniemamakro.pl, która będzie bazą wiedzy o wrocławskiej mikroprzedsiębiorczości. Sprawdzimy tam, dlaczego warto ją wspierać, jak można to zrobić oraz dlaczego warto być z niej dumnym – szczególnie lokalnie. Znajdą się na niej informacje o tym, dlaczego mikroprzedsiębiorczość jest ważna dla każdego z nas oraz jak wpływa na rozwój miasta, z którego wszyscy korzystamy. W planach jest również przedstawianie na niej sylwetek wrocławskich mikroprzedsiębiorców, którzy działają obok nas, oferują nam innowacje, tak te w codziennym wydaniu, jak i te mające potencjał do podbijania światowych rynków.

Weź udział w konkursie #bezmikroniemamakro

[1] Opracowanie własne na podstawie danych GUS | dane z dnia 31.03.2021

[2] Źródło: 2020 Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2020

[3] Opracowanie własne na podstawie danych GUS | dane z dnia 31.03.2021]